Ablakok

ABLAKOK

 

Az ablakok védenek bennünket a hidegtől, a melegtől, a betörőktől és a zajtól. Sokat elárulnak az ízlésünkről, a kulturális fejlettségünkről, a szokásainkról és az ablakokat kiválasztó építész szemléletéről is.

331

A régebben beépített ablakok már nem felel­nek meg napjaink elvárásainak, főleg a hőszi­getelés és az energiatakarékosság szempont­jából hagynak sok kívánnivalót maguk után. Az Időközben megrongálódott, elhasználódott szerkezetekkel csak nehezen lehet megterem­teni a kellemes klímát az épületben.

A fakeretes, fatokba beillesztett ablakok, ame­lyeket az évekkel, évtizedekkel ezelőtt épült családi és nagyobb lakóházakban építettek be, ma már nem zárnak tökéletesen, huzatosak. Ez komoly energiaveszteséggel jár, de rontja az ablakok hangszigetelési tulajdonságait is, és a hézagokon át gyakran a csapadék is bejut az épületbe. Két módon lehet ezeket a hibákat megszüntetni: vagy felújítjuk az eredeti abla­kokat, vagy új, korszerű ablakokra cseréljük azokat. A napjainkban kapható ablakok hasz­nálati értéke sokkal nagyobb, mint a korábban gyártott hagyományos típusoké.

Könnyen kiszámolható, hogy mennyit takarítha­tunk meg az ablakcserével a fűtésen és a klimatizáción. Az új ablakoknak ezen felül azonban több előnyük is van: tartósabbak, könnyebben kezelhetők és szebbek, mint elődeik. Az ablakok nagyban befolyásolják az épület esztétikai összhatását.

Azt ablakcsere során általában az  ablakkeret anyagának kiválasztása okozza   a legnagyobb fejtörést. Gyakran a személyes beállítottság, az egyes anyagokkal szembeni előítéletek, a szimpátia vagy az idegenkedés dönt arról, hogy műanyagot, fát vagy alumíniumot választunk. Azt azonban mindenképpen kerüljük el, hogy döntésünkben az ár legyen a legfontosabb tényező.

portfolio3

Az ablakok részei

Az ablakok az épület külső héjának részei, annak átlátszó elemei. Elsősorban a természetes nappali fénnyel való ellátása a feladatuk. Ezzel együtt eleget tesznek a lakással, a házzal szemben támasztott alapvető higiéniai követelményeknek, és segítenek a megfelelő belső klíma kialakításában. Az ablak az ablaknyílásban szilárdan rögzített ablakkeretben áll. Az ablakkeretre rögzítik a mozgatható ablakszárnyakat, ezek keretébe ültetik be az üveglapokat. A külső élen kialakított hornyokba szerelik be a zá­rakat.

Az ablaknyílás függőleges felületei az ablaktok, az alsó vízszintes felület az ab­lakpárkány a takaróléccel, a felső víz­szintes felület a szemöldökfa.  A nyílászáró tartozéka a vasalás, amely lehetővé teszi az ablak mozgatását, nyitását és zárását. Az ablak kiegészítői az árnyékoló elemek: a redőnyök, zsaluk és táblák, amelyeknek a beengedett napfény szabályozása mellett védel­mi és biztonsági funkciójuk is van.

Bővebben…